Faaliyetler

MUÇEV’den Asılsız Haberlere Tepki

31/08/2020

Son dönemde görsel ve yazılı basında çıkan haberlere MUÇEV’den tepki geldi. MUÇEV’den yapılan yazılı açıklamada “Son dönemde bir takım medya kuruluşları ve sosyal medya hesapları üzerinden MUÇEV hedef alınarak asılsız haberler yapılarak servis edilmektedir” denildi. Yayınlanan haberlerin asılsız olduğunun altının çizildiği açıklamada, “Çevreye duyarlı, katma değer üreten vatandaşlarımızın ve ülkemize gelen misafirlerimizin temiz, rahat bir tatil yapmalarını sağlamayı amaçlayan MUÇEV’i yıpratmak için asılsız haberler yapılmaktadır” denildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“MUÇEV bilimsel, verimli ve etkili çalışma yöntemlerini kullanarak, çevre kalitesini arttırmak amacıyla 4 Nisan 2014 tarihinde, Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığı ile kurulmuştur. Gelirler ile çevre koruma faaliyetleri ve sosyal projelerine katkı sağlanmaktadır. Hep birlikte gelecek nesillere, tertemiz bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak en büyük gayemizdir. Bizler bu şuurla çalışmalarımız sürdürürken son dönemde görsel ve yazılı basında hakkımızda asılsız haberler çıkmaktadır. Çevreye duyarlı, katma değer üreten vatandaşlarımızın ve ülkemize gelen misafirlerimizin temiz, rahat bir tatil yapmalarını sağlamayı amaçlayan MUÇEV’i yıpratmak için asılsız haberler yapılmaktadır.MUÇEV'in idaresindeki sahil ve plajlar, halk plajı olarak kullanılmakta, giriş ücreti alınmamaktadır. Bu plajlarda sunulan yiyecek içecek hizmetleri de özel plajlara kıyasla çok daha uygun fiyatlarla temin edilmektedir. Ayrıca şemsiye ve şezlonglar plajı kullanmak isteyen vatandaşlarımızın rahatça hareket edebilecekleri şekilde düzenlenmektedir. Bu plajlarda sigara içilmeyen ve engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği alanlar oluşturulmakta, herkesin güvenli ve huzurlu bir şekilde plajdan faydalanması sağlanmaktadır.

Son olarak 30 Ağustos 2020 gününde bir takım ulusal gazetelerde ve internet sitelerinde ‘İztuzu Plajı’na girişte ücret alındığı yönünde haberler yapılmıştır. Söz konusu haberlerde Marmaris’ten tekne ile İztuzu plajına gelenlerden hizmet bedeli adı altında para alındığı iddia edilmiş iddialara da dayanak olarak tekne işletmeciliği yapan Şükrü Turhan’ın açıklamalarına yer verilmiş. Turhan açıklamalarının çarpıtıldığını belirterek "MUÇEV'den önce para alıyorlardı. Sözlerimi çarpıtmışlar” dedi. MUÇEV tarafından Marmaris İztuzu arası sefer yapan tekneler için özel olarak yüzen iskele hizmeti verilmekte ve devam etmektedir. Ege’nin birçok beach ve plaj işletmesinin uyguladığı fiyatlar ulusal basına haber olmaktadır. Haberlerde sahil ve plajların işgal altında olduğu fiyatların fahiş olduğu söylenmektedir. MUÇEV’in haklılığını tescil eden bu haberler ulusal gazetelerde de çıkmaya devam ediyor.  MUÇEV'e yönelik asılsız iddialara karşı hukuki yollar sonuna kadar kullanılacaktır.”